פינוי בינוי בתל אביב

פרויקטים רבים של פינוי בינוי בוצעו בהצלחה גדולה, בעיקר באזור המרכז. הפרויקטים מעודדים מוסיפים התחדשות עירונית תוך הוספת יחידות דיור באזורי ביקוש, מהווים חלק חשוב ממאמצי ההתחדשות העירונית ושיפור חזות העיר ואיכות חייהם של התושבים בעיקר בערים גדולות באזור המרכז, בערים כגון רמת גן וגבעתיים ובוודאי שבעיר המרכזית והגדולה ביותר – תל אביב.

פינוי בינוי, רקע היסטורי

בשנת 1965, חוקק חוק 'בינוי ופינוי של אזורי שיקום, התשכ"ה' במטרה להתמודד עם מיעוט עתודות הקרקע לבנייה במדינה. בתקופה זו, קברניטי המדינה והמשק גילו כי כמעט ולא נותרו קרקעות שניתן לבנות עליהן למגורים בערים ובעיקר במרכז הארץ. יחד עם מיעוט הקרקעות, בתקופה זו רשויות מקומיות החלו להתמודד עם קיומן של שכונות וותיקות שבנייניהן אינם בטיחותיים, התשתיות בהן רעועות והדירות אינן מתאימות לאורך החיים המודרני. הפתרון שהוצע והועבר בחוק היה 'פינוי-בינוי' – הריסת אותם בניינים שלא ניתן לשפצם והקמת בניינים גבוהים יותר, חדישים, מודרניים ועם תשתיות משופרות במקומם. על מנת לעודד את היישום המוצלח של פרויקטים אלו המדינה העמידה וממשיכה להעמיד שורה של הקלות ותמריצים הן ליזמים והן לדיירים.

פינוי בינוי בתל אביב – ביצת זהב?

ניצול מלא של עתודות הקרקע בעיר, מיקומה המרכזי והביקוש האדיר בעיקר של צעירים בעלי אמצעים לדיור בעיר, הופך כל פרויקט בנייה למגורים בתל אביב לרווחי. פרויקט פינוי בינוי בתל אביב הוא ככל הנראה המשתלם והכדאי ביותר הן ליזם והן לדיירים מבין כל הפרויקטים המבוצעים ברחבי הארץ. היזם מקבל דירות למכירה שיחטפו במהרה והדיירים מקבלים דירה חדשה, גדולה יותר, בבניין עם תשתיות מודרניות בעיר המבוקשת ביותר במדינה – ואל לנו לשכוח – ללא כל השקעה או סיכון פיננסי מצדם.

מהן הדרישות לביצוע פרויקט פינוי בינוי בתל אביב, ובכלל?

למרות היתרונות הגדולים של פינוי בינוי, המחוקק ראה לנכון להגביל את ההגדרה של מתחם פינוי בינוי כך שלא כל בניין או קבוצת בניינים יכולה להיות מוכרזת כמאושרת לביצוע הפרויקט. דרישות המינימום הן:

– על המתחם (בניין בודד, מספר בניינים סמוכים או שכונה שלמה) להיות בתחומה של מועצה אזורית ועירייה.

– על המתחם לכלול 24 יחידות דיור לפחות ולא יותר מ-500 יחידות דיור.

– יש להציג תכנית לפינוי היחידות הקיימות והקמת היחידות החדשות.

– יש להציג מפה מאושרת על ידי מודד מורשה בה מופרטות החלקות הרלוונטיות ומופיע פירוט היחידות.

כאשר תנאים אלו מתקיימים, ניתן להגיש בקשה לרשות המקומית להכריז על המתחם כמתחם פינוי-בינוי. יש לציין כי הבקשה עוברת בין מספר גופים הנדרשים לאשר אותה לרבות המועצה המקומית והוועדה האזורית לתכנון ובנייה.

הסכמת הדיירים כתנאי הכרחי לביצוע פינוי בינוי

מעבר לדרישות ה'בירוקרטיות', על מנת להוביל פרויקט פינוי-בינוי על הדיירים להם שייכות הדירות במתחם להסכים לפרויקט. החוק קובע כי כאשר מדובר בבניין בודד יש לקבל את הסכמתם של 51% מסך הדיירים, כאשר מדובר במספר בניינים צמודים יש לקבל את הסכמתם של 67% מן הדיירים. כמו כן, החוק מעמיד כלים להתמודדות עם 'דיירים סרבנים' שמסכלים את הפרויקט שלא מסיבות ענייניות (לרוב במאמץ להשיג זכויות גדולות יותר במקרקעין על פני ייתר הדיירים).

פינוי בינוי בתל אביב עם 'שלום את נתן'

'שלום את נתן' היא חברה קבלנית וייזמית הפועלת בתחום הבנייה בישראל משנת 1988. אנו מחזיקים בניסיון רב בבנייה למגורים, לצרכי מסחר ולתעשייה בכל רחבי הארץ. ב'שלום את נתן' אנו מאמינים כי מחויבות, מקצועיות, סטנדרטים גבוהים שיתוף פעולה ושקיפות הם בבסיס עבודת התכנון והבנייה. החברה כיום מובילה מספר פרויקטים בתחום התחדשות עירונית בתל אביב, ביניהם פרויקט מרכזי בכפר שלם החזון שעומד בפני החברה הינו ביצוע הפרויקטים של התחדשות עירונית תוך הידברות ושיתוף פעולה עם הדיירים, הרשויות המקומיות ומחלקות התכנון במטרה להטיב עם העיר, השכונה והתושבים.